18 Eylül 2019    /  Emre Yılmaz Yazar

  Okuma süresi: 8 dakika
 Yorum Yok
 223 Görüntüleme

AdSense Onayı Alma ve AdSense İle İlgili Faydalı Bilgiler

Paylaş:

AdSense onayı almak, birçok kullanıcının merak ettiği bir husus. Bir web siteniz varsa, kısa veya uzun süredir çeşitli konularda içerikler üretiyorsanız, hatta bu yola başlamayı düşünen ama bazı şüphe ve korkularından sıyrılamamış insanlardan biriyseniz, Google AdSense onayı konusunda hazırladığımız bu rehber sayesinde AdSense onay sürecini en az sancı ile tamamlamış olacaksınız. Günümüzde çoğu internet kullanıcısının tereddüt ve şikayet ettiği AdSense onay süreci ile ilgili bildiğiniz ama gözünüzden kaçan unsurlardan, tecrübe ettiğimiz ve önemsiz sanılan ufak detaylara kadar, önemli gördüğüm tüm unsurlara değindiğimiz bu yazının sonunda potansiyel bir reklam yayıncısı olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Dilerseniz, AdSense ile ilgili hazırladığımız mini rehbere birlikte göz atalım.

Google AdSense Hakkında

Google AdSense nedir?

Ürün ve hizmetlerini tanıtmak, daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyen reklamverenlerin, belirli ücretler karşılığı verdikleri reklamların, web siteniz, uygulamalarınız ya da Youtube içeriklerinizde yayınlanması ile, bu reklamlardan belli bir yüzdede kazanç elde etmenizi sağlayan bir Google hizmetidir.

Kısaca AdSense; Google’ın, web siteniz, uygulamalarınız veya Youtube içeriklerinizde reklam yayınlayarak size komisyon verdiği hizmettir.

Reklamverenler her bir reklam için farklı ücretler ödedikleri için, reklam yayıncılarına ödenen ücret de reklamlara göre değişmektedir. Bu yüzden, AdSense ile elde edeceğiniz kazanç net olarak bilinemez. Fakat, yüksek hit alan bir web siteniz veya iyi bir web projesi fikriniz varsa, çok iyi kazançlar elde etmeniz gayet de mümkündür. Burada asıl kıstas, azminiz ve sabrınızdır.


Google AdSense ne gibi ayrıcalıklar sunar?

Google AdSense onayı aldıktan sonra reklam yayıncılığına başlamış olmanız, bazı kullanıcılar tarafından ortaya atılan iddiaya göre Google sıralamanızı da etkilemektedir. Doğruluğu kanıtlanmamış bu iddiaya göre, sitenizde reklam yayınlatan Google, reklamların daha çok kullanıcıya ulaşması için web sitenizi de görünür kılmakta. Fakat bu iddianın ne derece doğru olduğunun bilinmediğini tahmin ediyor olmalısınız.

AdSense’in sunduğu en büyük ayrıcalık; belki hobi, belki akademik çalışma, belki de kazanç beklentisi ile oluşturduğunuz ve içerik ürettiğiniz web projelerinizden kazanç elde etmenizdir.


Google AdSense Onayı Nasıl Alınır?

AdSense ile para kazanmak konusunda kararınızı verdiniz, fakat bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda herhangi bir fikriniz yok diyelim. Bu yazımızda AdSense’e üye olmanın adımlarından bahsetmeyeceğiz elbette. Bilmeniz gereken, AdSense üyeliğinizi oluşturduktan sonra atacağınız adımlar ve gözeteceğiniz durumlar ile ilgili faydalı ipuçlarından bahsediyor oluşumuzdur.

Bu yüzden; bu yazının, bir AdSense üyeliğinizin olduğu veya bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağınız kabul edilerek hazırlandığını göz önünde bulundurmanızı dileriz.

Google AdSense onayı için istenen şartlar nelerdir?

Google’a göre, AdSense ile reklam yayınlayarak kazanç sağlamanızın birkaç şartı var. Bunlar;

 1. Sıfırdan oluşturduğunuz içeriklerinizin olması,
 2. İçeriğinizin AdSense politikaları ile uyumlu olması,
 3. 18 yaşından büyük olmanız.

Bu şartlar da kendi içlerinde ayrıldığında;

1) Sıfırdan oluşturduğunuz içeriklerin olması

Bu şartın alt başlıklarına girmeye gerek yok diye düşündük. AdSense’in yürüttüğü içerik politikasındaki asıl amaç; özgün ve üretken olmanızdır. Kopya içerikler ve baştan savma çalışmalardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

2) İçeriğinizin AdSense politikaları ile uyumlu olması

Bu husus, aslında tahmin edebileceğiniz şart ve kategorilerden oluşmaktadır. Burada, telif haklarıyla ilgili sorun çıkaracak herhangi bir içeriğiniz yoksa ve organik ziyaretçi konusunda titiz iseniz, direkt olarak uygunsuz kategorilere dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Aksi durum söz konusu ise, Google’ın asla tasvip etmediği uygunsuz politikalardan acilen vazgeçmenizi önerdiğimizi belirtmek isteriz. Uzak durmanız istenen içerik kategorileri özetle şunlardır;

 1. Yetişkinlere yönelik içerikler,
 2. Şok etkisi yaratan içerikler,
 3. Tehdit unsuru içeren veya bireyin kendisine ya da çevresine zarar vermesini savunan, özendirici içerikler,
 4. Bireyler veya gruplara karşı taciz, zorbalık veya gözdağı barındıran içerikler,
 5. Irk, etnik köken, dil, din vb. konularda nefreti teşvik eden, ayrımcılığı özendiren ve meşru gösteren içerikler,
 6. Ağır küfürlerin yer aldığı içerikler,
 7. Warez diye tabir edilen program kırma ve bilgisayar korsancılığı ile ilgili içerikler,
 8. Kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımları ile ilgili içerikler,
 9. Nesli tükenmekte olan canlılardan elde edilen ürünlerin satışı, tanıtımı veya reklamları,
 10. Reçeteli ilaçların satışı,
 11. Alkollü içeceklerin ve diğer denetim gerektiren ya da yasal olmayan maddelerin satışı,
 12. Silah ve mühimmat satışı,
 13. Yasa dışı eylem veya ürünlerin tanıtımının yapıldığı içerikler
 14. Ve diğer hususlar. (bu listeye eklemediğimiz diğer şartlar için buraya göz atabilirsiniz)

3) 18 yaşından büyük olmak

Bu konuda anlaşılmayan herhangi bir şeyin olmadığını düşünüyoruz 🙂

Google AdSense onayı için ne yapmalı?

Tecrübelerimize göre, yapmanız veya yapmamanız gereken eylemleri ve göz önünde bulundurmanız gereken hususları seçtiğimiz aşağıdaki listenin, AdSense onay konusunda size fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Aşağıdaki adımları izlerseniz, AdSense onay alma konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Başvuru öncesi, bahsini ettiğimiz gerekli düzenlemeleri yaptıysanız ve ideal hususlara uymaya çalıştıysanız, birkaç gün içinde reklam yayıncısı olmanızın önünde hiçbir engel yok demektir.

Peki, nedir bu yapılması gerekenler? Google AdSense onay alımı için neler yapmalı?

 1. Tek cümle dahi olsa kopya içeriklerden, telif hakkı doğurabilecek görsel ve öğelerden kaçının. İçeriklerinizin tamamı size ait cümlelerden, telif hakkı içermeyen görsel ve öğelerden oluşsun. Yaptığınız araştırmalar sonucu oluşturduğunuz içeriklerde bile, tüm cümleleri baştan kendiniz kurun ve AdSense onayının dışında, başarılı ve faydalı olmak adına taklit etmekten ya da içerik hırsızlığından uzak durun.
 2. Web sitenizin tasarımına özen gösterin. Geçersiz yönlendirmelerin olmamasına, basit bir tasarım tercih etmeye ve mümkünse kendi tasarımınızı kodlamaya özen gösterin. İçeriğin dışında web sitenizin tasarımının da size özgü olması, hem sıralama, hem de AdSense konusunda büyük avantajlar doğuracaktır.
 3. Sabırlı olun, acele etmeyin. Birçok içerik üreticisinin yaptığı en büyük hatalardan biri de sabırsızlığına yenik düşmesidir. Daha çok içerik sayısına ulaşmak için yapılan ve asla tavsiye etmediğimiz sürekli içerik girişi, yine hem sıralama, hem de AdSense konusunda başınızı ağrıtabilir. Onaya sunulacak tüm içeriklerinizi aynı günde paylaşmak yerine belirli bir zaman dilimine yaymalısınız. Böylece web siteniz, düzenli olarak güncellenen bir web sitesi olacak ve bu durum Google’ın da hoşuna gidecektir.
 4. Azimli olmaktan vazgeçmeyin. Ziyaretçilerin, arama motorlarının ve haliyle Google’ın hoşlanmadığı durumlardan biri de web sitenize karşı ilgisiz olmanız, yani belli bir zamandan sonra içerik üretmeye son vermenizdir. Dolayısıyla, bir yolculuğa çıktığınızı farz ederek, bu yolda sonuca en yakın noktaya kadar yürümeye gayret gösterin. Düzenli ve sürekli olarak güncellenen web siteleri, kaderine terk edilmiş web sitelerinden çok daha faydalı, ilgi çekici ve değerlidir. Web sitenizi güncel tutmaktan, içeriklerinizin kalitesini artırmaya çalışmaktan, haliyle de üretmekten asla vazgeçmeyin.

Tüm bu tavsiyelere uyar ve dikkat ederseniz, AdSense onayı ile ilgili tüm korkularınızı yenmiş olacaksınız. Böylece hem hoşunuza giden uğraşa devam edecek, hem de bu uğraş ile kazanç sağlamış olacaksınız.


Sonuç

Bu yazımızda, Google AdSense ve AdSense onayı alma ile ilgili tüm ipuçlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Eklemek istedikleriniz veya önerileriniz için yorum kısmını ya da iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yazarlar

İlginizi Çekebilir