15 Eylül 2019    /  Emre Yılmaz Yazar

  Okuma süresi: 5 dakika
 Yorum Yok
 191 Görüntüleme

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yapılması Gerekenler

Paylaş:

Ülkemizde birçok insan, diş konusunda yeterli bilgiye ve dolayısıyla diş sağlığı ile ilgili bilince sahip değil. Genel olarak, dişlerimize önem vermeyi ve özen göstermeyi biraz da olsa ihmal ediyor olsak da, bu yazıda belirtilen konulara dikkat etmenizi rica ve tavsiye ediyoruz. Şayet diş ile ilgili rahatsızlıklar, olası sorunların akabinde ölüme dahi yol açabiliyor. Basit görünen diş ağrısının bile çok tehlikeli sebepleri ve dolayısıyla sonuçları olabilir. En ufak ihmaller ölümünüze dahi neden olabilir. Dişlerinizin bakımı, diş hastalıklarından bazıları, uygulanan tedavi yöntemleri ile ilgili yaptığımız araştırmalar ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

İdeal diş sağlığı seviyesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Sağlıklı dişler ve diş etlerine sahip olmanın en önemli şartı aksatılmayan ve dozunda yapılan bakımdır. Diş ve ağız bakımı ile ilgili birkaç öneriyi aşağıda listeledik.

Günde 2 defa fırçalamak

Diş Fırçalamak

Ne az, ne fazla, sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk kuralı dişlerinizi fırçalamanızdan geçiyor. Özellikle biri uykudan önce olmak üzere, dişlerinizi günde iki defa fırçalamanız, dişlerinizin gün içinde maruz kaldığı yiyecek, içecek ve bakterilere karşı alınacak en sağlıklı yöntemlerden biridir. Böylece diş çürüklerinin ve çeşitli diş hastalıklarının önüne geçebilir, diş sağlığı konusunda çok daha sorunsuz bir hayat yaşayabilirsiniz. Her fırçalamanın, ideal olarak 2 dakika civarında sürmesine özen gösterin.


Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmak

Diş ipi

Diş ipi ve ara yüz fırçası, çoğu insanın neredeyse bilmediği bir diş sağlığı gerekliliğidir. Özellikle diş ipi ile, dişlerinizin arasına yerleşen yiyecek kalıntılarını temizlemeniz, yine çürük riskini büyük oranda azaltacak ve diş aralarında meydana gelecek enfeksiyonlara karşı önlem almanızı sağlayacaktır.


Dilin fırçalanması

Dilin fırçalanması

Dil, ağız içerisinde yiyecekler ve içecekler ile en çok haşır neşir olan organdır. Dolayısıyla bakterilerin en sevdiği yerlerden biridir. Dişlerinizi fırçalarken, dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Böylece bakterilerin ağız içerisinden uzaklaştırılması konusunda büyük bir adım atmış olursunuz.


6 ayda bir diş hekimi kontrolü

Diş Hekimi Kontrolü

Kabul edin, şimdiye dek çoğumuzun hastalık harici asla yapmadığı şey; düzenli olarak kontrole gitmek. Ne yazık ki bu konu, basite indirgenmeyecek kadar önemli. Belirli aralıklarla diş hekimi kontrolünden geçerseniz, diş sağlığı ve genel sağlık durumunuz ile ilgili büyük riskleri yok etmiş olursunuz.


Diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği

Dişlerinizde oluşan diş taşlarını belirli aralıklarla temizletmeniz, dişlerinizde meydana gelebilecek enfeksiyon ve diğer rahatsızlıklar konusunda alabileceğiniz en iyi önlemlerden biridir.


Sigara kullanmamak

Sigarayı bırakın

Sadece diş sağlığı konusunda değil, genel sağlığınız için; eğer kullanıyorsanız, sigarayı en kısa zamanda bırakmalısınız. Sigara içerisindeki maddeler ve yarattığı bağımlılık ile, çeşitli hastalıklara ve ölüme neden olmaktadır.


Diş fırçasının 2 ayda bir değiştirilmesi

Diş fırçanızı değiştirin

Diş fırçanızı ortalama 60 günde bir mutlaka değiştirin. Uzun süre kullanılan diş fırçaları, hem temizleme kabiliyetlerini yitirirler, hem de bakteri oluşumu konusunda daha elverişli hale gelirler.

Sakız ve şeker seçimini doğru yapmak

Sakız ve şeker seçimi

Şekerli sakızlar ve ağdalı şekerlemelerden uzak durun. Dişlerinize yapışan ve dişten çıkması oldukça zahmetli olan bu tip ürünler diş sağlığınızı ciddi manada tehlikeye atar.


Gazlı içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması

Gazlı içeceklerin kullanımının sınırlandırılması

Gazlı içecekler, diş minelerine zarar verebileceği için, gazlı içecek tüketim miktarınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Elinizden geldiği kadar azaltın, mümkünse tüketmeyin.


Süt, yoğurt ve peynir gibi doğal ürünler tüketmek

Doğal ürünler tüketmek

Doğal ve özellikle süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar, vücuttaki minerallere destek olmasının yanında, güçlü kemikler ve dayanıklı dişler konusunda da oldukça faydalıdır.


Diş gıcırdatmak ve sıkmak konusunda önlemler almak

Diş gıcırdatma

Diş gıcırdatma ve sıkma gibi alışkanlıklarınız varsa, bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz yararınıza olacaktır. Diş sağlığı konusunda dışarıdan gelen müdahaleler ve sert objelerin dişlerle kırılması da büyük zararlar meydana getirmektedir.


Yeşil çay tüketmek

Yeşil çay tüketmek

Birçok faydası ile uzmanların öneri listelerinin başını çeken yeşil çay, diş ve ağız sağlığı konusunda da oldukça etkilidir.


 

Sonuç

Diş sağlığı, ihmal etmemeniz gereken önemli bir etkendir. Dişlerinize gerekli bakımı yapıp, düzenli olarak kontrol ettirmeniz, sağlığınız açısından önemli bir gerekliliktir.

Eklemek istediğiniz şeyler ve önerileriniz için yorum kısmını veya iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yazarlar

İlginizi Çekebilir