16 Eylül 2019    /  Emre Yılmaz Yazar

  Okuma süresi: 5 dakika
 Yorum Yok
 273 Görüntüleme

Ara Sunucu Hatası Kesin Çözümü (Windows 10)

Paylaş:

Son yılların en çok şikayet edilen durumlarından biri de Windows 10’da meydana gelen ve birçok kullanıcıyı etkileyen Ara Sunucu hatası. İnternette yapacağınız kısa süreli bir araştırma sonucu görebileceğiniz gibi, bu durumdan şikayetçi olan insanların ortak özelliği -ne yazık ki- çözüm bulma konusunda sıkıntılar çekmeleri. Önerilen çözümleri uygulayan kullanıcıları çıldırtan en büyük olay; tüm adımları doğru atmalarına rağmen ara sunucunun tekrar aktif olması galiba. Hal böyle olunca, bu hata ile karşılaşan Windows 10 kullanıcıları şikayetlerini forumlarda, bloglarda, sosyal medya platformlarında sıklıkla dile getirseler de; Microsoft cephesinden, bu konuya yönelik herhangi bir çözüm sunulmuş değil. Kullanıcıları yıllardır etkileyen bu hatanın çözümünün hala sunulmamış olması, Microsoft gibi bir firmadan beklenecek şey değil elbette. Yaptığımız araştırmalar ve denemelerimiz sonucu, söz konusu hatayı kesin olarak çözen yöntemleri bu yazımızda sıralıyoruz.

Windows 10 Ara Sunucu Hatası Nasıl Çözülür?

Ara sunucuyu Ayarlar içerisinden kapatmak

Açık konuşmak gerekirse, Windows 10’da görülen Ara sunucu hatası konusunda pek de işe yaramayan çözümlerden biri bu. Belki işinize yarayabilir umudu ile yine de yazmak istedik. Ara sunucu hatası konusunda atmanız gereken ilk adım, Ayarlar‘da gerekli düzenlemeleri yapmak.

İlk olarak, başlat butonuna sağ tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz.

Ara sunucu hatası çözümü - 1

Ayarlar penceresi ile karşılaştığımızda, Ağ ve İnternet bölümüne giriyoruz. Buradaki amacımız, ilk olarak Ara sunucuyu Windows üzerinden kapatmayı denemek.

Ara sunucu hatası çözümü - 2

Ağ ve İnternet kısmına girdiğimizde, karşımıza gelen ekranda, sol tarafta yer alan Ara Sunucu yazısına tıklamak. Gelen ekranda, aşağıdaki resimde belirttiğimiz ayarları uygulayın ve pencereyi kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında ara sunucu hatası sona erdiyse şanslısınız demektir.

Ara sunucu hatası çözümü - 3

Eğer, ayarları uygulamanıza rağmen sorununuz hala çözülmediyse, bir sonraki yöntemi deneyin. Ne yazık ki Windows 10 Ara Sunucu Hatası kolay çözülebilen bir sorun değil.


Kayıt Defterini Düzenlemek

Ara Sunucu hatası konusunda önerdiğimiz ve çoğu zaman işe yarayan ikinci çözüm; kayıt defterini düzenlemektir. Windows, ara sunucu konusunda yaptığınız değişiklikleri uygulamadığında, bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu sorunu, kayıt defterini düzenleyerek aşmaya çalışacağız.

Öncelikle, kayıt defterine ulaşmak için iki yolu izleyebilirsiniz. Birincisi, Başlat butonuna tıklayıp hiçbir şeye dokunmadan regedit yazmak. İkincisi ise klavyede yer alan Windows + R tuşlarına basıp regedit yazmak. Her iki yöntemi de aşağıda resimlerle gösterdik.

İlk yöntem; Başlat butonuna basıp, hiçbir şeye dokunmadan regedit yazmak.

Başlat butonuna regedit yazarak kayıt defterine ulaşmak.

İkinci yöntem: Windows + R tuşlarına basıp regedit yazarak kayıt defterine ulaşmak.

Windows + R tuşlarına basıp regedit yazarak kayıt defterine ulaşmak.

Her iki yöntemde de karşınıza Evet ve Hayır yazılı bir uyarı gelebilir. Evet diyip devam ediyoruz. Aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaştığımızda, sol kısımda yer alan, sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Policies, Microsoft, Windows, Current Version yazılarının yanındaki oklara tıklıyoruz. Böylece alt listelerini açmış olacağız. En son, Current Version’un yanındaki ok simgesine tıkladıktan sonra açılan Internet Settings yazısına tıklıyoruz (Ok simgesine değil, yazıya). Sağ tarafta beliren ProxySettingsPerUser atamasına sağ tıklıyoruz ve açılan pencerede Değiştir seçeneğini seçip söz konusu değeri 0 ise 1 yapıyoruz. Ardından Tamam diyoruz. AyarlarAğ ve İnternet altında yer alan Ara Sunucu sekmesinde, ilk yöntemde belirttiğimiz ayarları uyguluyoruz.

Sorununuz yine çözülmediyse, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Antimalware kullanmak

Malware taraması yapıp ortaya çıkan sorunları gidermek, ara sunucu hatası konusunda işe yarayan bir diğer ve son yöntemimiz. Bu yöntem için, bizim bizzat deneyimlediğimiz ve işe yaradığını tecrübe ettiğimiz Zemana Antimalware uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı nasıl indireceğiniz konusunda, aşağıda yer alan görsel ve açıklamalardan yardım alabilirsiniz veya Buraya tıklayarak söz konusu sayfaya ulaşabilirsiniz.

İlk önce, Google üzerinde Zemana diye arama yapıyoruz. Çıkan sonuçlardan, aşağıda kırmızı okla gösterdiğimiz Anti-Malware İndir linkine tıklıyoruz.

Ara sunucu hatası çözümü - 6

Açılan sayfada, Ücretsiz Deneme Sürümünü İndirin yazılı butona tıklıyoruz ve uygulamayı indiriyoruz.

Ara sunucu hatası çözümü - 7

Uygulamayı indirdikten sonra kuruyoruz. Kurulumun ardından uygulamayı açıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor bizi.

Ara sunucu hatası çözümü - 8

Uygulama açıldıktan sonra, üstteki resimde de görülen Scan yazılı butona tıklıyoruz. Zemana Anti-Malware sistemi tarayacak ve sorunları listeleyecektir. Sorunlar listelenince, Eylemi Uygula diyip uygulamayı kapatıyoruz. İşte bu kadar! Şimdi tekrar ilk yöntemdeki ayarları uygulayın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Umarız işinize yaramıştır.


Sonuç

Bu yazımızda bahsettiğimiz çözümlerin, Windows 10 Ara sunucu hatası konusunda işinize yarayacağını umuyoruz. Sorununuz çözülmezse, yeni bir öneriniz varsa ya da eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmını kullanabilir veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yazarlar

İlginizi Çekebilir