9 Eylül 2019    /  Bilgisel Yazar

  Okuma süresi: 9 dakika
 Yorum Yok
 364 Görüntüleme

Geçmişten Günümüze GTA (Grand Theft Auto) Serisi

Paylaş:

Neredeyse nesilden nesile aktarılan, ilk çıktığı günden beri tüm dünyadaki “oyun” anlayışını baştan aşağı değiştiren, şüphesiz dünyanın en ünlü video oyunu: Grand Theft Auto. Onu bu popülariteye ulaştıran ve tüm dünyada deyim yerindeyse bir hastalık gibi yayılmasına sebep olan etmenler saymakla bitmez elbette. Gerçek hayata oldukça benzeyen çok fonksiyonlu yapısı, oyun içi dünya ve çevrede bulunan neredeyse her şey ile etkileşime girme gibi artılar, GTA’yı insanlığın nadir oyunlarından biri haline getirdi. Tüm dünyanın bildiği sayılı oyunlardan biri olan GTA ilgili bildiğimiz, öğrendiğimiz ne varsa sizlerle paylaşacağız bu yazımızda. Çıktığı ilk günden beri tüm dünyada konuşulan bu oyun nasıl var oldu?  Yeni serisi çıktığı anda bile, bir sonraki serisi daima merakla beklenen bu fenomenin geçmiş sürümleri nasıldı? İlk GTA oyunu neye benziyordu? Tüm bu soruların cevabını bu yazıda birlikte arayacağız.

GTA (Grand Theft Auto) Oyunlarının Tarihçesi ve Özellikleri

GTA VI söylentilerinin iyice arttığı bu dönemde, yeni nesil oyunlarda yer alan yapay zeka ve grafik kalitesi konusunda bir şeyler yazmamıza gerek yoktur diye düşünüyoruz. 15-20 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz teknolojilere burun kıvırmamız çok uzakta sayılmaz. Günümüzde deneyimlediğimiz sanal gerçeklik destekli projeler, her geçen gün daha da ileri giden oldukça akıcı hikaye anlayışı ve akıllara durgunluk veren inanılmaz grafikler her ne kadar geçmiş teknolojileri unutturmaya yetmiş olsa da, sevdiğimiz oyun serilerinin geçmişi tam da o yollardan geçiyor. 1997 yılında piyasaya sürülen ve gelecekteki oyun anlayışını değiştirecek olan GTA, o dönemin şartları kapsamında oldukça kötü grafiklere sahipti. Yayınlanmasının üstünden uzun zaman geçmesine rağmen hala popülerlik konusunda neredeyse lider olan GTA V ile bu serinin ilk oyununu karşılaştırdığınızda, sadece ana fikrin benzer olduğunu görmeden edemiyorsunuz. Oyun sektörünün gelişimi ve vardığı seviyeyi görmek adına GTA serisinin tarihi, harika bir örnek olabilir.

Grand Theft Auto (1997)

Serinin ilk oyunu. Oyun severlerin hayatını etkisi altına alacak devasa yolculuğun da ilk adımı aynı zamanda. Serinin 1997 yılında piyasaya sürülen bu ilk oyununda, dünyaya kuş bakışı bakan bir kamera açısı tercih edilmiştir. Bu durum için, dönemin imkanlarının çok büyük pay sahibi olduğu inkar edilemez bir gerçektir elbette. Değişmeyen kamera açısı (haliyle), gösterişli olmayan (hatta oldukça gösterişsiz olan) grafikleri ile şimdiki dönem oyunlarıyla karşılaştırmak zor olsa da, hikayesi de 1997 yılında geçen bu oyunun, dönemin beğenilen oyunları arasına girmeyi başardığı söylenebilir. Toplam 3 şehrin (Vice City, San Andreas, Liberty City) yer aldığı Grand Theft Auto‘da, sadece 4 adet silaha yer verilmiştir ve ilginçtir ki; bu serinin oyunlarından aşina olduğumuz araç radyolarına, serinin bu ilk oyununda da yer verilmiştir.

GTA (Grand Theft Auto) 1997


 

Grand Theft Auto: London 1969 (1999)

GTA serisinin ikinci oyunu olan London 1969, 1997 yılında yayınlanan ve serinin ilk oyunu olan Grand Theft Auto’nun geliştirilmiş versiyonudur. Serinin ilk oyununa oldukça benzemesinin yanında; kuş bakışı konumlanan kamera açısı ve birçok özellik ilk oyunla aynıdır. Grand Theft Auto: London 1969, adından da anlaşılacağı üzere 1969 yılında ve Londra’da geçen bir hikaye üzerine temellendirilmiştir. Ayrıca, listeye eklemeye gerek duymadığımız ve yine 1999 yılında piyasa sürülen London 1961 adında bir başka sürüm de, bu oyundan evrilmiştir.

Grand Theft Auto: London 1969


 

Grand Theft Auto II (1999)

1999 Yılı, GTA serisi için oldukça etkili bir yıldır. Her ne kadar 2’si ek paket olarak değerlendirilse de, seriye ait 3 oyun bu yılda yayınlanmıştır. GTA II, 1999 yılında yayınlanan ve 2013 yılında geçen, serinin dördüncü oyunudur. GTA II, GTA serisinde çete ve diğer bazı konuların geçtiği ilk oyundur. Yönlendirdiğimiz karakter ise, sonradan GTA 3’te de karşılaşacağımız Claude Speed’dir.

Grand Theft Auto II


 

Grand Theft Auto III (2001)

Değişimin başlangıcı ve ileride tüm dünya tarafından hayranlıkla anılacak bir serinin kırılma noktası; Grand Theft Auto III. Sıkıcı kuş bakışı kamera açısının, basit grafiklerin ve anlamsız koşuşturmaların son bulduğu bir oyun; tam anlamıyla devrim! Şimdiye dek yayınlanmış en spekülatif oyun. Çünkü GTA III, yayınlandığı döneme sıkışıp kalmadan, günümüze bile hitap edebilecek düzeyde çığır açan bir oyun olarak değerlendirilmektedir. Yeni özellikler, dönemine göre mükemmele yakın oynanılabilirlik ve ciddi anlamda o yılların en kaliteli grafiklerine sahip oyunlarından biri olarak görülen bu oyun, şüphesiz serinin en başarılı oyunlarından biridir ve haliyle, yayınlandığı dönemde ses getirmeyi başarmıştır.

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto: Vice City (2002)

Harita kapsamı serinin diğer oyunlarından daha küçük olsa da, karakter ve çevre etkileşimlerinin geliştirilmesi konusunda atılan adımlar, bu oyunu serinin önceki oyunlarına göre çok daha eğlenceli hale getirmiştir. Oyunlarda, yapay zeka anlayışına verilen önemin artmaya başlaması ve yeni şeyler bekleyen oyun sever kitle sayesinde, Grand Theft Auto: Vice City de, oldukça başarılı olan yapımlardan biri haline gelmiştir. Üstelik, günümüzde bile hâlâ adından söz ettirmektedir. 1986 yılında geçen Vice City, serinin diğer oyunlarından farklı olarak ciddi anlamda tepki çekmiş ve eleştirilmiştir. Bunun sebebi; oyunda bulunan görevlerden birinde, Avustralya devleti ve hükümetlerini hedef alan ibareler bulunmasıdır. Oyundaki ana karakterin adı, artık tüm dünyanın bildiği üzere; Tommy Vercetti’dir.

Grand Theft Auto: Vice City


 

Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Serinin en başarılı oyunlarından biri olan San Andreas, diğer oyunların ardından sunduğu harita kapsamı ve grafik tarzı ile dönemin en çok konuşulan oyunu olmayı başarmıştır. Şimdiye dek yapılmış en iyi GTA oyunu olarak da gösterilen San Andreas; çevre ile etkileşim, rol yapma ve araçlar ile ilgili getirdiği yeniliklerle, günümüzde bile tercih edilmeyi başarmaktadır. Serinin diğer bazı oyunları gibi mobil cihazlara da sunulan bu oyun, bugüne dek en çok konuşulan GTA oyunlarının başında gelmektedir.

Grand Theft Auto: San Andreas


 

Grand Theft Auto: Liberty Stories (2005) ve Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006)

2004 yılında Gameboy Advance için hazırlanan GTA: Advance’in ardından, Liberty ve Vice City Stories adında iki “ek” oyun çıkmıştır. Bu oyunlar, San Andreas ile neredeyse aynı dinamiklere sahip olarak, hikaye ve karakter değişiklikleri ile birlikte piyasaya sunulmuştur. Aşağıda, Liberty City Stories’e ait görsel bulunmaktadır.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories


 

Grand Theft Auto IV (2008)

Bir kırılma noktası daha. Büyük ölçüde iyileştirilmiş ve gelişmiş grafikler, oldukça büyük bir harita ve GTA serisinin devrim sayılan oyunlarından bir diğeri; Grand Theft Auto IV. 2008 yılında yayınlanan bu oyun ile ilgili bilgisayar versiyonunda optimizasyon sorununun olduğu söylense de, grafik konusunda büyük bir adımın atıldığı inkar edilemez. Büyük ses getiren GTA IV, serinin 11. oyunu olmakla birlikte, döneminin en başarılı oyunlarından da biridir. Bu oyun ile ilgili, The Lost and Damned  ve The Ballad of Gay Tony adlarında, 2 adet ek paket çıkarılmıştır.

Grand Theft Auto IV


 

Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)

Serinin, mobile özel üretilen ilk oyunudur. 2009 yılında üretilen bu oyun; grafik bakımından, GTA serisinin ilk oyunları ile GTA IV’ün harmanlanması sonucu oluşmuş gibi görünmektedir.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars


 

Grand Theft Auto V (2013)

Serinin şimdilik son oyunu Grand Theft Auto V, GTA oyunlarında alışılagelmiş karakter yapısının dışına çıkarak 3 karakter ile sunulmuştur. Asıl ününü online versiyonu ile yakalayan GTA V adlı son oyun, aradan 6 yıl geçmesine rağmen en çok oynanan oyunlar sıralamasında en üstte olmaya devam etmektedir. Oyuncular arası rekabeti arttıran çeşitli yarışmalar, oyun içi sanal para ve seviye gibi özelliklerle online oyunlar arasında da adını yazdıran GTA V; aranma seviyesinin 6 yıldızdan 5 yıldıza indirilmesi gibi bir sürü değişiklik ile birlikte gelmiştir. Üstelik GTA V ile birlikte gelen yeniliklerden biri sayesinde, oyunda Rottweiler cinsi bir köpeğimiz bile var!

Grand Theft Auto V


 

Grand Theft Auto VI

Belki de şimdiye dek en çok merak edilen oyun olan GTA VI ile ilgili birçok söylenti olmasına rağmen, ne zaman çıkacağı konusunda doğruluğu kanıtlanmış bir bilgi yok. Uzun yıllar boyunca GTA V ile devam edeceği bilinen Rockstar Games’in GTA VI’yı piyasaya ne zaman süreceği bilinmiyor. Olası gelişmelere karşılık Rockstar Games’in web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


 

Sonuç

Bu yazımızda, GTA (Grand Theft Auto) serisinin tarihi, geçmişten günümüze tüm oyunları, ekran görüntüleri ve hikayelerine yer verdik. Önerileriniz ve sorularınız için yorum kısmını kullanabilir veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi Çekebilir