9 Eylül 2019    /  Bilgisel Yazar

  Okuma süresi: 6 dakika
 Yorum Yok
 352 Görüntüleme

Minecraft Artık Gerçek Dünyada: Minecraft Earth

Paylaş:

Yıllardır, tüm dünyada sevilerek oynanan ve “hayatta kalma (survival)” oyun tarzına farklı bir soluk getiren Minecraft’ı var eden Mojang şirketi, bu oyunu 1 milyar Dolar karşılığında Microsoft’a satmıştı. Microsoft ise; şimdilerde attığı adımla, bugüne dek süregelen ve alıştığımız Minecraft tarzının dışına çıkmaya hazırlanıyor. Dünya genelinde kayıtlı satış skoru yaklaşık 120 milyon olan ve 55 milyonun üzerinde aylık kullanıcısının bulunduğu belirtilen Minecraft, bu hamle ile nasıl bir tepki alacak bilmiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Minecraft Earth adında bir versiyon ile “ön kayıt” duyurusu yayınlayan Microsoft; Minecraft’ın yeni nesil bu versiyonunda, “artırılmış gerçeklik” nimetinden faydalanmış durumda. Dolayısıyla Minecraft Earth adıyla duyurulan bu oyun ile, bildiğiniz, duyduğunuz ya da bizzat deneyimlediğiniz Minecraft serüveni, artık gerçek hayatımıza da entegre oluyor.

Minecraft Earth hakkında ipuçları

Minecraft Earth nedir?

Minecraft Earth, Minecraft adıyla dünyada herkes tarafından bilinen oyunun, artırılmış gerçeklik ile desteklenen ve dolayısıyla mobil cihazlara hitap eden versiyonudur. Minecraft Earth, Minecraft’tan çok da farklı bir konu ve içeriğe sahip değil. Oyun mantığı, ilerleyişi ve amacı gibi hususlarda Minecraft ile hemen hemen aynı olan bu oyunu, “versiyon” olarak değerlendirmenin daha doğru olacağını düşündük. Minecraft Earth, Pokemon Go ve Ingress gibi oyunları andıran bir yapıya sahip. Her ne kadar Ingress’de AR (artırılmış gerçeklik) gibi bir özellik bulunmuyor olsa da, bahsini ettiğimiz benzerliğin konum hizmetlerini kullanan çalışma prensibi ile ilgili olduğunu belirtmemizde fayda var. Minecraft Earth adlı bu oyun için Ön Kayıt başvurusunun ardından biraz beklemeniz gerekiyor. Onay aldığınızda, oyunu indirip oynayabilirsiniz. Minecraft Earth’ın henüz Beta aşamasında olduğunu unutmayın.

Minecraft Earth nasıl oynanır?

Minecraft Earth’ı başlattığımızda, ilk olarak aşağıdaki karşılama ekranını görüyoruz.

Minecraft Earth Giriş Ekranı

Karşılama ekranının hemen ardından; oyunu ilk defa başlatıyorsanız ya da bir güncelleme geldiyse, aşağıdaki görseldeki gibi içerik güncellemesi ve dolayısıyla indirme durumunu gösteren bir bar beliriyor. Bu indirme aşaması, internet hızınıza göre elbette değişiklik gösterebilir.

Minecraft Earth İçerik Güncellemesi

İçerik güncellemesi sona erdiğinde, “Haydi Oynayalım” yazılı bir buton görünüyor. Oynamaya başlamak için bu buton ile devam ediyoruz.

Minecraft Earth Haydi Oynayalım Ekranı

“Haydi Oynayalım” butonuna bastığınızda, XBO Live hesabınıza giriş yapmanız isteniyor. Bu; herhangi bir Microsoft hesabınız varsa (Outlook, Hotmail, vs) onu kullanmanız gerektiği anlamına da geliyor.

Minecraft Earth XBox Live Giriş

Gerekli bilgileri girdikten ve hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan pencerede bulunan “Haydi Oynayalım” butonuna basın. “Oturum açılıyor” yazılı ekranın ardından, konum hizmetlerine ulaşmak için izin istendiğine dair bir onay penceresi açılacak. Konum kullanımına izin vermemiz gerekiyor. İznin verilmesinin ardından, eğer konum hizmetleriniz aktif değilse, aktif etmenizin istendiği bir ekranla karşılaşacaksınız. Konum’u aktif edip oyuna dönmelisiniz. Ve nihayet! Minecraft Earth karşımızda. Oyunun başlangıçtaki ilk ekranında, “Dikkatli ol” yazılı bir uyarı beliriyor. Bu uyarıya uymakta elbette fayda var.

Minecraft Earth İlk Ekran

“Tamam” dedikten sonra, oyunun arayüzü ile baş başa kalıyoruz. Aşağıda görebileceğiniz arayüzde karakterimiz, etrafımızda var olan eşyalar ve bu eşyalar ile etkileşime girebileceğimiz maksimum uzaklığı belirten sarı renkli bir halka bulunuyor.

Minecraft Earth Arayüz

Oyundaki amacınız; verilen görevleri yapmanın yanında, konumunuza göre görebildiğiniz ve etkileşimde bulunabildiğiniz haritada yer alan eşyaları toplamak ve topladığınız eşyalar ile kamerayı kullanarak gerçek hayatta belirli yerlerde yapılar oluşturmak. Sarı halka ile görebildiğiniz menzil içerisinde yer alan eşyaları topladıktan sonra, menzil dışında gördüğünüz eşyalar için yapmanız gereken tek şey; o tarafa doğru yürümek ve menzil içerisine girmesini sağlamak. Eşyaları toplamak için, haritada üzerlerine dokunmanız yeterli. Oluşturacağınız yapıları sokakta, evde yerleştirebilirsiniz. Ben, deneme olması açısından odama yerleştirmeyi tercih ettim.

Minecraft Earth AR Örnek

Minecraft’tan farkı ne?

Minecraft Earth ile Minecraft oyunundan aşina olduğunuz “topla ve oluştur” mantığını daha gerçekçi ve hayatın içinde yaşamaya başlıyorsunuz. Tüm dinamiklerin gerçek dünya ile buluşması, bildiğimiz Minecraft serüveninden biraz daha sosyal ve biraz daha gerçeğe yakın hissettirmesine neden oluyor. Minecraft Earth, özellikle yaş ortalaması düşük olan küçük kardeşlerimizi yürümeye teşvik edebilir. Geçmiş nesillerin aksine evlere tıkılan ve sosyal yaşamları teknolojik cihazlara sıkışmış çocukları sokağa çıkarabileceği için, bildiğimiz oyun mantığından daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, oynanış biçimi olarak Minecraft’a göre daha kolay diyebilirim.

Minecraft Earth eğlenceli mi?

Artırılmış gerçeklik ile birlikte sunulan Minecraft Earth, gerçek yaşamda iz bırakabilmek adına heyecan verici olabilir. Yıllardır oynadığınız oyunun aksine, oluşturduğunuz yapıları yaşamınıza yerleştirmek farklı ve güzel bir deneyim olacaktır.

 

Sonuç

Bu yazımızda, Minecraft Earth adlı oyuna göz attık. Yıllardır milyonlarca insanı kendine bağlayan Minecraft’ın bu sürümü, çok ses getireceğe benziyor. Umarız gelecek nesiller ve küçük kardeşlerimiz konusunda, teknolojik cihazlara esaret durumunu bir nebze de olsa aşabiliriz. İyi eğlenceler dileriz. Oyunun linklerini aşağıda bulabilirsiniz. Google Play Store App Store (Ne yazık ki henüz bulunmamakta)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi Çekebilir