22 Eylül 2019    /  Emre Yılmaz Yazar

  Okuma süresi: 6 dakika
 Yorum Yok
 130 Görüntüleme

Site Kur Para Kazan Düşüncesi Ne Kadar Doğru?

Paylaş:

Site kur ve zengin ol. Bu cümleyi daha önce hiç duydunuz mu? Teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi, web tasarım ve programlamaya ilgi duymayan insanların bile bu konularda fikir yürütmesine ön ayak oldu. Herhangi bir yerde karşılaştığımız, eskiden beri tanıdığımız ya da dost meclisinde tanıştığımız insanların neredeyse hepsinin ortak özelliği, “Youtube’da çok para var” anlayışına sahip olmaları olabilir. Bunu belki siz de fark etmişsinizdir. Fakat, bu çoğunluğun yanında, web site sahiplerinin inanılmaz paralar kazandığını, bu yolla her insanın zengin olabileceğini, “iki yazı karalama” sonucunda kısa sürede işten ayrılacak kıvama gelinebileceğini düşünen insanlar da mevcut ne yazık ki. Bu yazımızda, web site sahibi olmanın getirilerinden ve doğurduğu sorumluluklardan bahsedeceğiz.

Site kur para kazan zihniyeti ve web sitesi sahipliği

Web sitesi sahibi olmanın avantajları nelerdir?

Hepimiz, günlük yaşamda kendimize uygun uğraşlarla meşgul olmayı seviyoruz. Kimimiz resim yapmaya bayılıyor, kimimiz yeni enstrümanlar için harcıyor parasının çoğunu. Kimimiz koleksiyon yapıyor, kimimiz gezmekten hoşlanıyor. Fakat, aramızda bazı insanlar (bilgisel ekibi gibi*) bir web sitesi sahibi olmaktan, söz konusu bu web sitesinde makaleler yazmaktan, içerikler üretmekten, emek vermekten oldukça fazla keyif alıyor. Bu, site kur anlayışından ziyade; yaşamlarını, sevdikleri iş ve uğraşlar ile devam ettirmek isteyen insanlar için harika bir hobi olarak görülüyor.

Bir web sitesi sahibi olmanın birçok avantajı var. Bunlardan bazıları;

  1. Emek gerektiren bir uğraş olduğu için, stres ve kötü düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar.
  2. Yeniliklere açık ve hatta aç hale gelmenizde büyük önem taşır.
  3. Araştırma ve üretmeye teşvik eder.
  4. Sorumluluk bilincinizi geliştirir.
  5. İnsanlarla iyi ilişkiler kurmanıza fayda sağlar.
  6. Popülarite sahibi olma ihtimalinizi artırır.
  7. Okuma ve yazma kabiliyetinizi güçlendirir.
  8. Planlı yaşama alışmanıza vesile olur.

(Elbette daha birçok fayda sunmasına rağmen, örnek olması açısından birkaçını sıralamanın daha isabetli olacağını tahmin ediyoruz.)


Web sitesi ile para kazanmak mümkün mü?

Mümkün. Fakat! Sanılanın aksine, bir web sitesi ile yeterli miktarda para kazanmak oldukça fazla emek, sabır ve azim gerektiriyor. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken onlarca hususun da olduğunu bilmenizde fayda var. Hiçbir iş kolunda; başarı, çok kısa sürede elde edilmez. Web sitesi sahibi olmak sizin için bir iş kolu olacaksa, bu konuda profesyonel davranmak ve adımlarınızı dikkatlice atmak zorunda kalacağınızı bilmelisiniz. Aksi takdirde; hem popülarite açısından, hem de maddî getirileri açısından yol kat etmeniz pek olası değil. Öyle olmasaydı, “site kur zengin ol” zihniyeti ve düşüncesine sahip insanlar sayesinde, çok daha renkli bir web yelpazesine sahip olurduk diye düşünüyoruz.


Web sitesi ile nasıl para kazanılır?

Bunun birçok yolu var. Fakat, şüphesiz en çok tercih edilen yol; reklamlar. Reklam denince de akla gelen ilk hizmet; Google AdSense. (Google AdSense ile ilgili hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, AdSense ile ilgili merak ettiğiniz hususlara yanıt aramak ve AdSense’e kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.)

Kolay olduğu ve iyi gelir getirdiği düşünülen Google AdSense hakkında söylenen çoğu şey, ne yazık ki gerçeği yansıtmamakta. Gelir sunan hiçbir reklam şirketinin, kolay yoldan para kazanmanız için kurulmadığını biliyor olduğunuzu farz ediyoruz 🙂

Sadece AdSense ile ilgili olmamakla birlikte, genel olarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var;

Aceleci davranmayın

İster para kazanmak amacında olun, ister belli bir popülarite umut ediyor olun, web sitesi ve içerik üretme konularında dikkat etmeniz gereken en önemli husus, aceleci davranmamaktır. Bir an bile olsa, anında reaksiyon almak hayali ile atacağınız bazı adımlar web sitenizin arama motorları konusunda sıkıntılar yaşamasına ve dolayısıyla para kazanma hayallerinizin suya düşmesine sebep olabilir. Aman dikkat!

Kaliteli içerikler üretin

Web siteniz için hazırladığınız içeriklerin kolay okunabilir ve ideal uzunlukta olmasına, ziyaretçiyi sıkmamasına, görseller veya farklı metin opsiyonları ile desteklenmesine özen gösterin. Unutmayın ki, ziyaretçiler sitenizi ne kadar çok beğenirse, o kadar sık uğrarlar. Böylece kazanacağınız miktarın, kaliteli içerikler ile doğrudan ilgili olduğunu unutmayın.

Özgün olun

Hiçbir internet kullanıcısı, bir başka yerde okuduğu metin veya gördüğü resmi tekrar tekrar görmek/okumak istemez. Özellikle yürütülen araştırmalar esnasında yeni ve önemli bilgiler ararken bu durum ile karşılaşmanın ne denli can sıkıcı olduğun tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden, web sitenizde yer vereceğiniz içerikler mümkün mertebe size ait olmalı. Kurduğunuz cümlelerden verdiğiniz örneklere kadar, kopyalama kolaylığına asla kaçmayın. Site kur fikrinin temelinde, mutlaka özgün olmak düşüncesi yatıyor olmalıdır.

Tasarım ve optimizasyona önem verin

Para kazanma hedefine giden önemli yollardan biri de tasarım ve optimizasyonlardır. Web sitenizde kullanacağınız tasarımın mobil uyumlu olması artık bir sorumluluktur. Hız konusunda iyi sonuçlar vererek hızlı açılması ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, para kazanmanızın asıl kahramanları olan ziyaretçileri sitenize getirecek olan arama motorları için SEO çalışması yapmanızda fayda var.

Reklam yerleşimlerini doğru yapın

Reklam yerleşimlerini doğru yapmak, kazancınızın ciddi bir düzeyde artmasını sağlar. Kullanıcılarda merak uyandırabilecek konumları tercih etmeniz, reklamların daha fazla kişi tarafından ilgi çekici bulunmasını sağlayacak ve böylece reklamlardan elde ettiğiniz gelirlerin büyümesine katkı sunacaktır.


Sonuç

Bu yazımızda, “site kur ve para kazan” anlayışıyla aceleci davranmanın zararlarından ve web sitesi ile para kazanma yollarından bahsettik. Eklemek istedikleriniz ve önerileriniz için yorum kısmını kullanabilir veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yazarlar

İlginizi Çekebilir