11 Eylül 2019    /  Bilgisel Yazar

  Okuma süresi: 7 dakika
 Yorum Yok
 369 Görüntüleme

Strese İyi Gelen İçinizi Rahatlatacak 7 Harika Hobi

Paylaş:

Modern zamanın getirisi olan yoğun çalışma temposu, toplu taşıma çileleri, bitkin hisseden insanlar ve psikolojik rahatsızlıkların artışı, insanları yeni hobiler bulmaya ve dolayısıyla doğal yöntemlerle stres atma çabası içine girmeye itiyor. Teknolojinin gelişmesi ile yaygınlaşan akıllı ürünlerin etkisi, sunduğu yararların yanında azımsanmayacak sorunlar da getiriyor. Herhangi bir sebeple kötü hisseden, uyumakta veya uyanmakta zorluk çeken, hayatın akışına geç kaldığını düşünen ve ciddi anlamda stres altında olduğunu düşünen insanlar için tüm bu sorunları hafifletecek ve hatta bitirecek 7 hobi önerisi hazırladık. Kendinizi kötü hissettiğiniz için buradaysanız, önce bir uzmana danışmayı unutmayın. Sağlık konusunda kendinizi ihmal etmemenizi öneririz. Gelin, strese iyi gelen rahatlatıcı 7 hobi listemize birlikte göz atalım.

Strese iyi gelecek 7 hobi

Yemek yapmak

Yemek yapmak, doğal ihtiyaçları gidermek için yapılan zorunlu bir aktivite olmasının yanında, ciddi anlamda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Yemek yapılan süre boyunca tek bir şeye odaklanıyor olmanız, düşünce yapınızda biriken negatif düşünceleri unutmanızı, bu negatif düşüncelerden arınmanızı ve haliyle hissedilir biçimde rahatlamanızı sağlar.

İlk denemelerinizde harika işler çıkarmanız elbette mümkün olmayabilir. Eğer başarısız olma fikrine kapıldığınızı hissederseniz; bu eylemin herhangi bir yarışa konu olmadığını, bunu hem zaman geçirmek, hem de karnınızı doyurmak için yaptığınızı anımsayın.

Yaptığınız işe odaklanın ve anın tadını çıkarın. Göreceksiniz; yemek yapmak, rahatlama konusunda beklemediğiniz kadar iyi gelecek.

Yemek yapmak, becerilerinizi geliştiren ve sizi rahatlatan bir hobi çeşididir.

 

Yoga

Yoga, gündelik yaşamınızın bir parçası haline getirebildiğinizde gözle görülür güzellikler sunan, hem bedensel olarak, hem de psikolojik açıdan iyi hissetmenizi sağlayan harika bir aktivitedir. Hobi olarak değerlendirmek ne derece doğru olur bilinmez ama, stres ve diğer tüm olumsuz düşüncelere karşı kalıcı ve olumlu etki gösterdiği kanıtlanan Yoga, her ne kadar ülkemizde pek yaygın olmasa da, kendisine duyulan ilginin gün geçtikçe artmasıyla ülkemizde de yaygınlaşmaktadır.

Düzenli Yoga yapan insanların kendilerini daha iyi ve güçlü hissettikleri, olumsuz durumlardan kolay kolay etkilenmedikleri, daha sosyal ve düzenli oldukları görülmektedir.

Bu yüzden, stres ve çeşitli kötü düşünceler içinde olduğunuzu fark ettiğiniz anda bu aktiviteyi deneyebilir, hayat standartlarınızı iyileştirebilirsiniz.

 

Oyunculuk

Alıştığınız sıkıcı yaşam tarzını belirli uğraşlar ile süslediğinizde, uyandığınız her gün için farklı güzellikler hayal ettiğinizi fark edeceksiniz. Oyunculuk da bunlardan biri. Çevrenizde bulunan tiyatro topluluklarına katılmayı hiç düşündünüz mü bilmiyoruz ama, bu adımınızın hem sosyal anlamda, hem de zihinsel olarak sizi oldukça ileriye taşıyacağını bilmelisiniz.

Abartılı gerçekliklere hapsedilmiş hayatın arasında bu gibi sosyal ve yetenek geliştiren aktivitelerde bulunmanız, çevrenizde gerçekleşecek durum ve olaylara karşı daha mantıklı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Üstelik bu hobi sayesinde ekip arkadaşlarınızdan tutun, sizi izlemeye gelen insanlara kadar bir sürü yeni insanla tanışacak, bir sürü yeni hikayeye tanıklık edeceksiniz.

 

Resim çizmek

Biliyoruz, kulağa klişe gelen bir öneri oldu bu. Fakat tahmin edilenin aksine, resim çizmek sadece zaman geçirmek için değil, içinizde bulunan ve hatta sizin fark etmezdiğiniz iyi/kötü düşünceleri yansıtmanızı, kötü hissettiren düşüncelerden arınmanızı sağlar.

Bu konuda yetenekli olmanıza gerek yok. Bu aktiviteyi profesyonel olarak icra etmiyorsunuz sonuçta. Dolayısıyla, çekineceğiniz hiçbir durum yok. Hatta, zamanla gelişen çizim kabiliyetinize tanık oldukça bu uğraşta geçirdiğiniz zamanlara sürekli bir yenisi eklenecek.

Strese, bazı psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen bir şeye odaklanma durumu için, resim çizmek bulunmaz fırsatlardan biri.

Bir kalem ve bulduğunuz herhangi bir boyuta sahip kağıt ile bu aktiviteye hemen başlayabilir, stres ve kötü düşüncelere ne denli iyi geldiğini kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Resim çizmenin, stres konusunda en başarılı hobi olduğu söylenebilir.

Resim çizmek ve daha bir sürü konuda online eğitimlerin yer aldığı Udemy‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Müzik

Kulağa klişe gelen bir diğer öneri daha; müzik! İlginçtir; bazı uğraşlar, hangi tarafında olursanız olun iyi hissettirir, rahatlatır ve dinç olmanızı sağlar. Müzik de bunlardan biri. İster üreten tarafta olup enstrüman çalın, şarkılar söyleyin ve hatta yeni şarkılara imza atın, isterseniz de kendi halinde bir dinleyici olun, müzikle geçen zamanın ardından kendinizi iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Size asıl tavsiyemiz, bir enstrüman öğrenmeniz ile ilgili olacaktır. İmkanınız varsa, size uygun bulduğunuz bir enstrüman edinin ve kurslara katılın. Zaman veya maddî açıdan imkan bulamıyorsanız hiç üzülmeyin. Tarih, imkanı olmamasına rağmen harikalar yaratan müzik insanlarının hayatlarıyla dolu. Üstelik gereksiz harcamalarınızdan kısarak rahatlıkla bir enstrüman edinebilmenizin yanında, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak sosyal medyada yer alan eğitim videolarına göz atabilir, hatta enstrüman öğrenmenize katkı sunan uygulamaları deneyebilirsiniz.

Müzik, insan sağlığına iyi geldiğinden şüphe edilmeyen, size de fayda sağlayacağını düşündüğümüz bir hobi çeşididir.

 

Okumak

Kabul edelim, çoğumuz bir şeyler okumaktan pek hoşlanmıyoruz. Ara sıra göz attığımız şeyler de ya gündemle ilgili gelişmeler ya da teknolojik cihazlarla veya moda ile ilgili makaleler oluyor. Elbette tüm bunların da sağladığı faydalar göz ardı edilemez. Fakat sizin ihtiyacınız olan şey bilincinizi meşgul etmek. Cümlelerle tanımlanmış mekanları, karakterleri, olayları ve durumları zihninizde canlandırarak beyninizin “stres üretme” aktivitesine son verebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren elektronik kitap okuyuculardan birine sahip olabilir ya da elektronik kitap okumanızı sağlayan mobil uygulamalardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey; okumaktan zevk alacağınız türü bulmak. O da, birkaç denemenizin ardından ortaya çıkacaktır zaten.

Okumak, hem zaman geçirmek, hem de rahatlamak amacıyla yapılabilecek bir hobi çeşididir.

 

Üretmek

Biraz geniş bir tanımlama olsa da; üretmek tabiri ile günlük hayatta kullanabileceğiniz, hediye edebileceğiniz ve hatta satabileceğiniz fiziksel ürünleri kendi ellerinizle var etmenizi kastediyoruz.

Bu konuda çeşitli web sitelerinden veya Youtube kanallarından birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Zaman geçtikçe, kendi fikirlerinizi uygulama konusunda pratik kazandığınızı, düşündüklerinizi somut ürünlere dökmekte zorlanmadığınızı ve insanların da bu konuda size imrendiklerini bizzat tecrübe edeceksiniz. Üretmek, strese iyi gelen eğlenceli bir hobi çeşididir.

Stres ve diğer tüm kötü düşünceler için kendin yap tarzı üretim fikirlerini oldukça faydalı buluyoruz.

 

Sonuç

Varsa eklememizi istediğiniz hobi fikirleri için yorum kısmını kullanabilir ya da iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi Çekebilir