11 Eylül 2019    /  Bilgisel Yazar

  Okuma süresi: 4 dakika
 Yorum Yok
 359 Görüntüleme

Vivaldi Android Yayında! Vivaldi Nedir? Neler Sunuyor?

Paylaş:

İnternet denince akla gelen tarayıcıların savaşı bitmek bilmiyor. Onlarca tarayıcının bulunduğu ve her gün yenilerinin katıldığı bu rekabet savaşı en çok da tüketicinin işine yarıyor. Yıllar önce Opera’nın eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner ve ekibi tarafından geliştirilen, tüm dünyanın aşina olduğu bir isimle tanıtılan ve şaşırtıcı derecede ilgi gören Vivaldi nihayet Android için yayında! Şimdilik Beta sürümünde olan Vivaldi Android, kullanıcılar için büyük kolaylıklar sunacak gibi görünüyor. Kendi adıma belirtmem gerekirse; kullanmaktan en çok keyif aldığım, oldukça şık görünen Vivaldi tarayıcının Android sistemli cihazlara gelmesi harika bir gelişme. Şimdilik sadece Android için yayınlanan Vivaldi’nin, önümüzdeki zamanda iOS için de sunulması bekleniyor.

Vivaldi nedir?

Vivaldi, “tarayıcı kullanıcıya uyum sağlamalı” anlayışı ile, Opera’nın eski yöneticisi Jon Stephenson von Tetzchner ve ona bağlı ekip tarafından geliştirilen ve ciddi oranda özelleştirilebilirlik sunan harika bir web tarayıcı. Sekme gruplandırmaları, şık temalar, pratik hareket imkanı sunan kısayollar, hızlı komut özelliği, sekmelerin ekrana döşenebilmesi ve çubukların konumuna kadar müdahale edebileceğiniz sayısız özelleştirilebilir alan ile keyifli bir deneyim sunan Vivaldi, kullanıcısından da hiçbir ücret talep etmiyor. Vivaldi kullanırken dahili not alma aracı ile notlar alabilir, fare hareketlerinize komutlar atayarak birkaç dokunuş ve bilek hareketi ile sörf yapabilir ve tarayıcınızı dilediğiniz gibi özelleştirerek tarzınızı tam anlamıyla göz önünde tutabilirsiniz.


Vivaldi Android hakkında

Vivaldi Android’i cihazıma nasıl kurarım?

Bu sorunun cevabı, diğer tüm Android oyun ve uygulamaları ile aynı kapıya çıkmakta; Google Play Store.

Vivaldi’nin şu an Beta sürümünde olduğunu söylemekte fayda var.


Vivaldi Android neler sunuyor?

Yukarıda, sunduğu kolaylık ve özelliklerin bazılarından bahsettiğimiz bu harika web tarayıcı, şimdi de Android cihazlar için “rahatlık” sunmaya geliyor. Masaüstü versiyonundan sonra, mobil cihazlar için de kolları sıvayan Vivaldi’nin Android sürümünü sizler için inceledik.

Kurulum sonrası, şirin bir logo karşılıyor bizi. Logoda da belirtilen Beta ibaresi, kullanıcıları olası hatalara karşı bir kez daha uyarmak adına mantıklı bir hamle olmuş.

Vivaldi Android

 

Vivaldi’yi açınca ilk ekranda, lisans sözleşmesi ve gizlilik politikasını kabul ettiğimize dair beyan istenen bir sayfa ile karşılaşıyoruz.

Vivaldi Android ilk ekran

 

“Kabul et ve devam et” dedikten sonra, Chrome’daki gibi “basit mod” özelliği ile karşılaşıyoruz. Basit modu aktif veya deaktif etmek elbette size kalmış bir tercih.

Vivaldi Android basit mod

 

Basit mod ile ilgili seçimimizi yapıp “ileri” diyoruz ve karşımızda Vivaldi Android!

 

Vivaldi Android Giriş

 

Masaüstü sürümünün aksine, çok fazla özelleştirme imkanı sunmayan yeni mobil tarayıcı, not alma gibi özellikleri barındırmakta. Açık, Koyu ve Sistem Varsayılanı adlı 3 adet temaya sahip olan Vivaldi’ye tema desteği şu an pek mümkün görünmüyor. Adres çubuğunun konumu konusunda izin verilen özelleştirmelerin ilerleyen zamanlarda Vivaldi Android için de sunulmasını umut ediyoruz. Masaüstü sürümünde sunduğu özelleştirilebilirlik nimetlerinin mobil versiyonunda olmaması bizi üzdü. Söz konusu ekip nasıl bir yol izleyecek bilinmez ama, tüm bu eksikliklerin zamanla giderileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, kaydırırken tam ekrana dönüşen tarayıcı, tasarım konusunda bu haliyle bile oldukça şık.

Vivaldi Bilgisel


 

Sonuç

Vivaldi Android, gerçek anlamda hızlı çalışıyor. Web sitelerinin yüklenmesi, sekmeler arası geçişler ve tarayıcı içi tüm işlemlerin gayet hızlı gerçekleştiği çiçeği burnunda mobil tarayıcı, varsayılan tarayıcınız olmaya aday.

Sizin de eklemek, sormak, tavsiye etmek istedikleriniz olursa iletişim sayfasını veya yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi Çekebilir