3 Eylül 2019    /  Bilgisel Yazar

  Okuma süresi: 8 dakika
 Yorum Yok
 438 Görüntüleme

WordPress İçin En Popüler 6 Forum Eklentisi

Paylaş:

Bilindiği üzere WordPress, dünya çapında oldukça popüler bir web iskeleti. Web iskeleti diye tanıtmamızın sebebi; her ne kadar “blog” yazılımı olarak gösterilse de, aslında birçok amaca ve projeye hizmet edebilecek düzeyde güçlü olduğu için, akla gelebilecek her konuda planlanan projelerde web sitelerinin iskeletini oluşturmakta oldukça başarılı olması. WordPress kullanarak oluşturamayacağınız platform neredeyse yok diyebiliriz. Bunlardan biri de forum. Günümüzde etkisi hala görünse de, sosyal medyanın popülaritesi yüzünden geçmişe göre pek rağbet görmeyen forumlar, birçok insanın ihtiyacını karşılamak için hala tek seçenek. Herhangi bir sebeple, web sitenize forum eklemek ya da web sitenizi bir foruma çevirmek isteyebilirsiniz. Bunun için birçok yöntem mevcut olsa da, WordPress’in sunduğu nimetleri kullanarak bu amacınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazıda, WordPress ile oluşturduğunuz web sitenizde kullanabileceğiniz en popüler 10 forum eklentisini ve forum mantığını inceleyeceğiz.

 

Forum ne işe yarar ve neden kullanmalıyım?

Forumlar, web sitenizi ziyaret eden insanlara “söz hakkı” tanıyacağı için, ziyaretçi ve üyelerinizin web sitenizde kalma süreleri artacaktır. Belirli bir konuda sorun yaşayan ziyaretçiler, bu sorunun çözümü için arayışa girerler ve çağımızın en büyük kütüphanesi olan internet sayesinde oturdukları yerden birçok öneriye ulaşabilirler. Aklındaki sorulara cevap arayan, karşılaştığı sorun ve aksaklıklara çözüm uman, bilgi edinmek ya da bilgi vermek amacı güden ve hatta ticaret yapmak isteyen insanları web sitenize çekmek ve dolayısı ile ziyaretçi ağınızı genişletmek forumlar sayesinde çok daha kolaydır. Forumunuzu soru & cevap platformuna, bilgi paylaşım alanına ya da tartışma panosuna çevirebilirsiniz. Böylece, web sitenizi ziyaret eden insanların daha fazla zaman geçirmeleri, düzenli olarak geri dönüşleri ve web siteniz ile ilgili çevrelerine sunacakları öneriler görünür biçimde artacaktır. Ayrıca, sahip olduğunuz bir firma varsa, müşterileriniz ile iletişime geçmenin en kolay ve faydalı yolu yine forumlardan geçer. Yaşanan bir sorunun çözümünün yer aldığı forumlar, müşterilerin size geri dönüşlerini yumuşattığı gibi, sizinle daha az iletişime geçecekleri için zamandan tasarruf etmenize de olanak sağlarlar.

 

Web siteme nasıl forum eklerim?

Bunun için birçok yazılım mevcut. vBulletin, SMF, MyBB, Seditio, PhpBB gibi sistemler ile web sitenizde bir forum sahibi olabilirsiniz. Fakat, WordPress kurulu bir siteniz varsa ve tüm bunların yanında kullanım amacınızın yanında bir de forum olsun istiyorsanız, aşağıdaki WordPress eklentilerini kullanarak harika forumlar oluşturabilirsiniz.

 

WordPress için en iyi 10 forum eklentisi

bbPress

bbPress css-tricks örnek görsel

(Görseller, bbPress ekibinin önerdiği ve bbPress altyapısını kullanan css-tricks forumuna aittir)

WordPress ve forum kelimeleri yanyana geldiklerinde, akla ilk gelen şey bbPress’tir. bbPress bilindik bir eklenti olmasının yanında, WordPress kardeş projesidir ve günden güne gözle görülür biçimde gelişmektedir. Ayrıca, WordPress tarafından desteklendiği için mevcut WordPress çekirdeğini kullanır ve uyumluluk konusunda sorun yaşamazsınız.

Artıları

 1. WordPress çekirdeğini kullandığı ve aynı çekirdeği izlediği için performans ve uyumluluk sorunları minimuma iner.
 2. Aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi gerçekleştirebileceğiniz yüzlerce eklenti desteği sunar.
 3. Veritabanı yükü azdır.
 4. Birden fazla bölgeye ait forumlar oluşturabilir ve kolayca takip edebilirsiniz.
 5. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve dolayısı ile ücretsizdir.
 6. Günlerce uğraşmanıza gerek kalmadan mevcut temanızla maksimum uyum sağlar.

Eksileri

 1. vBulletin, SMF, MyBB gibi sistemler ile yarışabilecek kadar tam teşekküllü bir yapıya ve özellik yelpazesine sahip değildir.
 2. Mevcut olarak çok fazla özelliğe sahip olmadığı için ek paketler ve eklentiler kurmanız gerekebilir.

(Aşağıda, bbPress tarafından örnek verilen, bbPress altyapısını kullanan css-tricks forumuna ait görseller bulunmaktadır.)


ForumEngine

ForumEngine Örnek Görsel

ForumEngine, WordPress ile oluşturduğunuz web sitenizi bir foruma çeviren wordpress temasıdır. Bu tema, forumunuzu web sitenizin ana sayfasında gösterir. Ajax ile oluşturulmuş arama aracı ile konu ya da forum içerisinde hızlı aramalar gerçekleştirebilirsiniz. ForumEngine ile diğer eklentilerde olduğu gibi ziyaretçileriniz konular oluşturabilir, tartışmalar gerçekleştirebilir, soru sorup cevap alabilirler. Üstelik kullanıcılarınız için kendilerine ait özetler sunan ve yönetilebilir olan özel bir alan da sunmaktadır.

Artıları

 1. WordPress için bir forum temasıdır. Böylece forum kullanabilmeniz için ek eklentilere ihtiyaç duymazsınız.
 2. Forum istatistikleri, kategoriler ve güncel konular gibi birçok widget ile birlikte gelir.
 3. Reklam gösterebileceğiniz alanlar sunar ve böylece fazladan gelir elde etmenize olanak sağlar.
 4. Stil seçenek ve alternatifleri sunduğu için görünüm özelleştirmeleri konularında sıkıntı yaşamazsınız.

Eksileri

 1. Forum amaçlı tasarlanmış bir tema olduğu için, işletme ya da e-ticaret sitesi oluşturup birlikte kullanmanız oldukça zordur. Blogunuzla entegre edebiliyor olsanız da, birçok ek özellikten feragat etmeniz gerekecektir.
 2. Ücretlidir.

Simple:Press

Simple:Press Örnek Görsel

Simple:Press, hem ücretsiz, hem de ücretli sürümleri bulunan ve WordPress üzerinde forum oluşturmanız için kolaylık sağlayan bir eklentidir. Simple:Press ile forumlar, forum grupları, özel ve genel forumlar oluşturabilir, dilediğiniz forumu kilitleyebilir ya da sabit hale getirebilirsiniz. Kullanıcı yönetimi adına, iyi bir ağa sahiptir ve kullanıcılar ile ilgili birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Artıları

 1. Dilerseniz sadece forum sitesi oluşturabilir, dilerseniz de asıl projenize ek olarak çalışabilirsiniz.
 2. Çeşitli amaçlar için hazırlanmış onlarca eklenti mevcuttur. Bu eklentilerden çoğunun ücretli olduğunu söylemekte fayda var.
 3. SEO konusunda size zorluk çıkarmaz. Aksine, birçok SEO özelliği mevcuttur.
 4. WordPress’e entegre çalışır. WordPress’in kayıtlarını destekler.

Eksileri

 1. Ücretsiz versiyonu oldukça basittir. İhtiyacınız olan özellik ve fonksiyonlar için ücretli versiyonu almanız kaçınılmaz olabilir.

CM Answers

CM Answers, detaylı bir forum oluşumdan çok, soru & cevap ortamı oluşturmanıza yarayan bir eklentidir. Ziyaretçilerin sorular sormasını, sorulara yanıtlar vermesini, oy kullanmasını, dosya yüklemesini, oluşturulan başlıklara abone olmasını ve özel mesaj vasıtası ile iletişime geçmesine imkan verir. Ücretsiz versiyonu da, bir soru cevap forumu oluşturmak için yeterlidir. Birçok ek uzantı sunar ve ücretli versiyonu da mevcuttur.

Artıları

 1. Soru ve cevaplar için oy verme fonksiyonu barındırır. Böylece herhangi bir sorun yaşayan kullanıcılar, yanıtın çözüme ne denli etki ettiğini kullanılan oylar aracılığı ile anlayabilir.
 2. Birçok tema ile sorunsuz çalışır.

Eksileri

 1. Sadece soru & cevap ile sınırlıdır.
 2. Kullanışlı özellikler için ücretli versiyona geçmeniz gereklidir.
 3. Eklentiye bırakılan geri dönüşler, bazı kullanıcıların bu eklentiyi kullanımı zor ve karmaşık bulduklarını gösterir.

Asgaros

Asgaros Forum Örnek Görsel

Asgaros, web sitenizde kullanabileceğiniz basit ve kullanışlı bir eklentidir. Mevcut projenize forum sayfası eklemek isteyenler için vazgeçilmek eklentilerden biridir. Asgaros’un kurulumu kolay ve basittir. Ayrıca görünüş ve fonksiyon bakımından da zengin olduğunu belirtmekte yarar var.

Artıları

 1. Multisite uyumludur.
 2. Forum istatistiklerini oldukça kullanışlı bir şekilde sunar.
 3. İçerik yönetimi ve üyeler ile ilgili basit ama işe yarar fonksiyonlar sunar.
 4. Sunucunuzu yormaz, hafiftir.

Eksileri

 1. Daha fazla işlevsellik için uzantı imkanı yoktur.

wpForo

wpForo Örnek Görsel

wpForo, birçok ek özellik ile birlikte gelen bir forum eklentisidir. Öyle ki; hiçbir ücret ödemeden üyelik sistemi, rütbeler ve daha nice güzel özelliklere sahip olursunuz. İçerisinde Sade, Gelişmiş ve Soru & Cevap olmak üzere üç adet gösterim stili bulunmaktadır. Forum renk stilleri barındırmasının yanında, renk konusunda da özelleştirilebilir olduğu için, renkleri dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Üyeleriniz bu eklenti ile konular oluşturabilir, oluşturulan konuları yanıtlayabilir, abone olabilir ve hatta sosyal medyada paylaşabilirler.

Artıları

 1. Ücretsiz kullanılabilir.
 2. Ücretli de olsa ek özellik paketleri bulunmaktadır.
 3. Arama motoru optimizasyonu için yerleşik fonksiyonlar sunar.
 4. WordPress ve temanız ile entegrasyonu oldukça zahmetsizdir.
 5. Özelleştirilebilirdir. Üstelik tüm özelleştirmeleri admin panelinizden yapabilirsiniz.

Eksileri

 1. Ücretsiz sürümde yalnızca temel özellikler vardır. Ek özellikler için para harcamayı göze almanız gerekir.
 2. Eklenti ayarları, amatör kullanıcılar için biraz karışık gelebilir.

Sonuç

WordPress tabanlı web siteniz için kullanabileceğiniz forum eklentilerini kendimizce inceledik. Umarız amaçlarınıza yönelik eklentiyi değerlendirdiklerimiz arasında bulabilmişsinizdir. Aklınıza takılan hususlarda yorum kısmını kullanabilir, iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi Çekebilir